AMD firmasının işlemcilerin verimlerini artırmak için geliştirdiği bir takım teknolojileri mevcuttur. Bunlar;

  • AMD® PowerNow! Technology
  • AMD® HyperTransport Technology(HTT)
  • AMD® Cool’n’Quiet Technology


 

  1. AMD® PowerNow! Technology: Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan AMD işlemcilerin hız denetim ve güç tüketimi azaltma teknolojisidir. Batarya gücünü korumak, işlemci sıcaklığını ve pervane gürültüsünü azaltmak için, düşük yük veya bilgisayarın kullanılmadığı anlarda, işlemci saat hızı ve çekirdek gerilimi otomatik olarak düşürülür. Sıcaklık ile üstel olarak değişen elektromigrasyonu azalttığı için işlemcinin yaşam süresi de artırılmış olur. Bu teknolojinin Intel’deki karşılığı bir önceki konuda bahsettiğim SpeedStep teknolojisidir.
  2. AMD® HyperTransport Technology(HTT): Kuzey Köprüsünü işlemci içine alarak daha yüksek hızlar elde etmeyi amaçlayan teknolojidir. Bir önceki yazıda bahsettiğim Intel® Quick Path Technology(QPI)sinden daha önce piyasaya sürülmüş olup bu teknolojiyle çalışma mantığı olarak aynıdır.
  3. AMD® Cool’n’Quiet Technology: 64 bitlik AMD Athlon işlemci ailesi ile tanıtılan hız denetim ve güç tüketimi azaltma teknolojisidir. İşlemcinin iş yapmadığı anlarda saat hızı ve gerilimini azaltarak çalışır. Bu teknolojinin amacı, toplam güç tüketimini ve ısı üretimini azaltarak daha yavaş (ve sessiz) pervane dönüşü sağlamaktır. Daha serin ve sessiz çalışma amaçlarından dolayı Cool’n’Quiet adı verilmiştir. Düşük güç tüketimi ile dizüstü bilgisayar batarya ömrünü uzatmak için geliştirilen, Intel’in SpeedStep ve AMD’nin PowerNow! Teknolojilerine benzerdir